Wdzięczne i wymagające rośliny – lilie

Mnogość gatunków i odmian lilii

W ogrodnictwie lilie dzieli się na grupy pod względem pochodzenia oraz budowy kwiatu. Najbardziej popularne są lilie azjatyckie, mają duże znaczenie w krzyżowaniu i w powstawaniu nowych mieszańców. Głównym kryterium podziału jest budowa kwiatu. Mogą one być wzniesione, w kształcie kielicha, lub skierowane na boki o kształcie tarczy. Mieszańce martagon bazują przeważnie na jednym gatunku rośliny, od której wzięła się nazwa grupy. W Polsce lilia ta nazwana została złotogłów, od koloru płatków korony. Mieszańce amerykańskie pochodzą od roślin, które w stanie naturalnym występują w Ameryce Północnej. Nie są u nas popularne, są raczej rzadkością.

Wymagająca królowa rabat

Lilia nie jest rośliną prostą w uprawie, trzeba zapewnić jej optymalne warunki. Potrafi jednak odwdzięczyć się za troskę i pielęgnację okazałymi kwiatami. Lilie nie znoszą suszy, wymagają gleby żyznej, zasobnej w związki organiczne. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie może być zalana, z tego względu warto roślinę sadzić na niewielkim podwyższeniu, aby woda opadowa mogła swobodnie spływać. Nie za dobrze czuje się na ziemiach piaszczystych, nie będzie też kwitnąć w cieniu. Za to dobrze rozwija się w warunkach nasłonecznienia lub w delikatnym cieniu. Roślinę trzeba odżywiać nawozami wieloskładnikowymi. Z sąsiedztwa lilii usuwamy chwasty, które konkurują z nimi o wodę i składniki mineralne oraz są siedliskiem patogenów.

Termin i technika sadzenia cebul

Jak podaje Poradnik Ogrodniczy najlepiej sadzić lilie we wrześniu oraz w październiku do ziemi zmieszanej z kompostem. Na glebach ciężkich sadzimy nieco płycej, wystarczy wysokość obwodu cebulki. Na glebach lżejszych cebule układamy nieco głębiej. Rośliny wsadzamy w odstępach co trzydzieści centymetrów, a 50 cm w przypadku lilii trąbkowych, które w gruncie mogą przebywać przez kilka lat w jednym miejscu. Na zimę dobrze jest zakryć plac, na którym rosną lilie gałązkami iglastymi. Zapobiega to przemarzaniu, wczesną wiosną gałęzie należy odsunąć, aby lilia mogła spokojnie rosnąć.