Rośliny na rabacie całorocznej

Projektujemy rabatę

Ilość roślin i skład gatunkowy w ogrodzie zależy od wielu czynników. Nasadzenia mogą mieć różny charakter, możemy zechcieć osłonić się od niechcianego widoku, zamaskować coś za pomocą zielonego płotu lub stworzyć niepowtarzalne miejsce odpoczynku. Ogród może mieć wiele elementów imitujących przyrodę nieożywioną, mogą to być oczka wodne lub ogrody skalne. Te miejsca wymagają specyficznej roślinności. W naturze na jednej powierzchni dominuje zazwyczaj jeden gatunek, w ogrodach staramy się zapewnić atrakcyjność wizualną przez cały sezon wegetacyjny. Z tego względu dobrze jest rozplanować nasadzenia według pór kwitnienia roślin.

Wiosenne rośliny na rabacie

Na początku w ogrodzie pojawiają się rośliny cebulowe. Do tej grupy zaliczamy tulipany, krokusy, przebiśniegi, szafirki, żonkile, cebulice. Aby rabata wyglądała atrakcyjnie cebule sadzimy w grupach, dobierając odpowiednio kolory. W niektórych miejscach sprawdzą się rośliny, które tworzą dywan, są bardzo ekspansywne i odporne. Do takich gatunków należy żagwin, smagliczka skalna, floks szydlasty, gęsiówka kaukaska i ubiorek wiecznie zielony. Te rośliny nazwane są piątką wiosenną i są pozycją obowiązkową każdego skalniaka. Więcej informacji o roślinach kwitnących wczesną wiosną znajdziemy studiując Poradnik Ogrodniczy.

Letnie perełki w ogrodzie

Latem kwitnie większość roślin rabatowych. Na grządkach wysadzamy begonie, aksamitki, werbeny oraz floksy. Ładnie prezentują się lobelie, dalie oraz szałwie. Możemy zestawiać ze sobą dowolnie rośliny. W wyborze roślin możemy kierować się nie tylko kolorem kwitnienia czy okresem. Możemy zestawiać ze sobą ozdobne liście oraz owoce. Warto na rabacie znaleźć miejsce dla roślin zimozielonych, w ten sposób nasz ogród będzie atrakcyjny również w okresie spoczynku. Najpopularniejsze gatunki, które nie tracą ulistnienia na zimę znajdziemy w poradniku ogrodniczym. Warto zasadzić także gatunki użytkowe. Ostatnio stają się modne połączenia ziół z roślinami ozdobnymi. Można spotkać rabaty, gdzie posadzony jest rabarbar zaraz koło dalii lub mieczyków.