Jaśminowiec – co to za roślina?

W Europie, Azji i Ameryce Północnej występuje jaśminowiec, będący przez wielu błędnie nazywany jaśminem. To roślina ozdobna, często przystrajająca nasze ogrody. 

Charakterystyka rośliny

Jaśminowiec może osiągnąć wysokość od 1 do 5 metrów. Ma najczęściej białe, pojedyncze kwiaty, o niewielkich płatkach. Jest odporny na niskie temperatury. W przeciwieństwie do wielu innych roślin ozdobnych, nie wymaga okrywania na zimę, a by odpowiednio rozkwitnąć nie potrzebuje żyznych gleb. Można go posadzić w miejscu bardzo słonecznym oraz zacienionym. To wszystko sprawia, że jaśminowiec jest rośliną uniwersalną, tolerancyjną względem gleb i rozwijającą się w różnych warunkach. Należy jednak pamiętać, żeby nie był to teren bardzo suchy, ani zbyt wilgotny. Jaśminowiec jest odporny na choroby i szkodniki. Dobrze radzi sobie w miejscach o zanieczyszczonym powietrzu. 
Uprawiany w ogrodach, dobrze znosi przycinanie. Kwitnie późną wiosną oraz latem. Po przekwitnięciu zaleca się usuwanie najstarszych pędów, ponieważ bardzo zagęszczony słabo się rozwija. Pierwsze cięcie wykonuje się wczesną wiosną, niezależnie od tego kiedy został posadzony. Przed rozpoczęciem okresu wegetacji, należy usunąć suche, zniszczone, chore pędy. To tzw. cięcie pielęgnacyjne i prześwietlające, zmniejszające liczbę gałęzi w znacznym stopniu. Po okresie kwitnienia jaśminowiec wymaga cięcia regulującego, polegającego na skróceniu pędów. 
Po około 3 latach od posadzenia można rozpocząć nawożenie rośliny. Wykorzystuje się do tego nawozy z dużą ilością potasu i fosforu. Młode krzewy nie wymagają nawożenia. 

Jakie odmiany spotyka się w Polsce?

Istnieje około 70 gatunków tej rośliny. W Polsce są głównie dwa: jaśminowiec wonny oraz omszony (nie posiada zapachu). Oprócz tego w ogrodach spotkać można jaśminowca plamistego i panieńskiego.

Zastosowanie

Dawniej jaśminowiec używany był do mycia rąk. Jego kwiaty i liście zastępowały mydło. Obecnie jest rośliną ozdobną. Gatunki wonne sadzone są głównie ze względu na ich piękny zapach. Z jaśminowców można utworzyć żywopłot, który należy przycinać kilka razy w sezonie.