Chaber bławatek – naturalne lekarstwo

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) to jedna z najbardziej pospolitych roślin, które można znaleźć na polskiej łące. Mimo że powszechnie uznaje się bławatka za polnego chwasta, ta roślina posiada wiele ciekawych właściwości lecznicych, które od dawna wykorzystywano w medycynie ludowej. Mniej popularne nazwy bławatka to np. macoszka, wasilek, głowacz czy jasieniec. Wysuszone płatki chabra są łatwo dostępne w sklepach zielarskich oraz aptekach.

LECZNICZE SKŁADNIKI BŁAWATKA

Bławatek od wielu lat jest wykorzystywany w leczeniu różnych dolegliwości. Zawdzięcza to wysokiej zawartości takich składników, jak np. flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne i garbniki. Chaber bławatek wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, antybakteryjne Jest także moczopędny oraz żółciopędny.

WSZECHSTRONNE ZASTOSOWANIE BŁAWATKA

Poprzez wysoką zawartość drogocennych składników, chaber bławatek stosowany jest w przypadku chorób układu moczowego oraz nerek. Pomaga uporać się z zapaleniem pęcherza i wspomaga organizm przy walce z kamicą nerkową. Wykazuje także pozytywny wpływ na dolegliwości związane ze skórą czy wątrobą, a nawet z chorobami oczu. Bławatek stosowany zewnętrznie ukoi problemy z zapaleniem spojówek lub wrażliwe oczy zmęczone promieniowaniem z monitora. Działa bakteryjnie, wobec tego napary z bławatka wspomagają leczenie grzybicy jamy ustnej lub zapalenia gardła. Z tego powodu stosuje się go także na niedoskonałości skóry, np. trądzik, zaczerwienienia.

W JAKI SPOSÓB KORZYSTAĆ Z BŁAWATKA?

Chaber bławatek może być wykorzystywany na kilka różnych sposobów. Napar z tej rośliny sprawdzi się przede wszystkim jako ziołowa herbata. Przygotowuje się także z niego lecznicze nalewki. Przy problemach skórnych można dodać napar z wysuszonych płatków do kąpieli. Wywar z bławatka można stosować zewnętrznie w formie okładów lub toniku do oczyszczania skóry. a także płukanek.

Chaber bławatek to uniwersalna roślina lecznicza, którą można użytkować na kilka różnych sposobów, w zależności od dolegliwości. Napary stosowane zewnętrznie lub wewnętrznie to naturalne środki na rozmaite choroby.